GOŚCINIEC Baćkowski
Stowarzyszenie
im. ks. Romualda Górskiego
Tel.  +48 15 868 62 26

GODY MODLIBORZYCKIE 2019

29 września 2019 roku już po raz trzeci przyznaliśmy medal ks. Romualda Górskiego. Uroczystość była wyjątkowa ze względu na tegorocznych Laureatów – członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc, które obchodziły jubileusz 53-lecia istnienia. Warto jetutaj przytoczyć z imienia i nazwiska, by pamięć o nich i o ich dziele na zawsze pozostała w sercach i ich młodych następczyń, i wszystkich mieszkańców naszej gminy.

 

  1.  Zofia Bąk   - Modliborzyce  
  2.  Genowefa Dziółko  - Rudniki  
  3.  Janina Gardian  - Rudniki  
  4.  Lucyna Głodowicz  - Gołoszyce  
  5.  Krystyna Kapsa  - Modliborzyce  
  6.  Genowefa Mucha  - Modliborzyce  
  7.  Maria Mucha  - Modliborzyce  
  8.  Alina Niewójt  - Modliborzyce  
  9.  Helena Religa  - Modliborzyce  
  10.  Aleksandra Siastacz  - Modliborzyce  
  11.  Władysława Skuza  - Gołoszyce  
  12.  Leokadia Słoczyńska  - Modliborzyce  
  13.  Maria Słota   - Modliborzyce  
  14.  Krystyna Wójtowicz  - Modliborzyce  
  15.  Zofia Wójtowicz  - Modliborzyce  
  16.  Lucja Ziarko  - Modliborzyce  

 oraz:

  1.  Teresa Domańska   - Modliborzyce  
  2.  Helena Kaczmarczyk  - Modliborzyce  
  3.  Zofia Kaczmarczyk  - Gołoszyce  
  4.  Krystyna Karbowniczak  - Modliborzyce  
  5.  Zofia Karbowniczak  - Modliborzyce  
  6.  Zofia Król  - Modliborzyce  
  7.  Wanda Łojek  - Modliborzyce  
  8.  Krystyna Ożygała  - Modliborzyce  
  9.  Maria Pawłowska  - Gołoszyce  
  10.  Mirosława Pierścińska  - Modliborzyce  
  11.  Barbara Religa  - Modliborzyce  
  12.  Maria Tworzewska  - Modliborzyce  
  13.  ofia Wójcik  - Oziębłów  Przewodniczące KGW w latach 1966 – 2018:

  • Stanisława Kapsa
  • Helena Religa
  • Genowefa Mucha
  • Lucja ZiarkoUroczystość, jak każde gody, rozpoczęła się o godz. 12.00 mszą św. odprawioną w modliborzyckiej świątyni przez jej pasterza – ks. Marka Tabaszewskiego.
 - Świat kultury, zwyczajów, religii – to otwiera serce człowieka na to, co cenne i dobre. I właśnie w taką rzeczywistość wpisuje się to nasze modliborzyckie koło gospodyń wiejskich.
Te słowa proboszcza niosły się po kościele i odbijały echem pośród licznie zgromadzonych wiernych. Wśród nich wyróżniały się ubrane w barwne stroje członkinie kół z Modliborzyc, Olszownicy, Piórkowa, Wszachowa i Żernik. Z wielkim wzruszeniem słuchały ich Laureatki, których dokonania od czasów wojennych przypomniał ksiądz proboszcz i zakończył:
- Jest ważne, by doświadczenie spotkało się z młodością. By przyszłość była oparta na pięknych i prawdziwych kartach naszej historii, którą wy tworzyłyście, a wasze następczynie będą kultywować.
Z tymi słowami uczestnicy uroczystości przenieśli się w gościnę do Domu Weselnego An-Ulka w Baćkowicach. W jego progach staropolskim zwyczajem chlebem i solą dostojne Laureatki i wszystkich gości powitał prezes stowarzyszenia, Wiesław Frejlich, który następnie przybliżył postać patrona medalu oraz ideę jego przyznawania, mówiąc:
- Jest nam niezwykle miło, że przyjęliście nasze zaproszenie i możemy Was tu dzisiaj gościć. Nasze stowarzyszenie tworzy grupa siedmiorga osób, które zainspirowane działalnością, jak i życiową postawą ks. Romualda Górskiego: wspaniałego kapłana, pieczołowicie siejącego ziarno wiary Chrystusowej, dbającego o kościół i jego otoczenie, wielkiego społecznika i reformatora, niezrównanego patrioty oraz propagatora tradycji i kultury lokalnej ufundowało i od trzech lat przyznaje medal osobom, które swoją pracą i postępowaniem kształtują rzeczywistość w Gminie Baćkowice oraz wpływają na pozytywny wizerunek swoich miejscowości i gminy.
Przyznawany medal zawiera wizerunek ks. R. Górskiego i jego życiowe resume: „Trafiłem na uczciwych ludzi, nie zawiodłem się”. Dzisiaj, za kilka chwil również uhonorujemy zaangażowanie i pracę takich osób, które nigdy nie zawiodły.
Szanowani Państwo! Nasze spotkanie jest wyjątkowe, bo dotyka naszej kultury: szczególnie tradycji i zwyczajów.
Cieszymy się bardzo, że w organizację dzisiejszej uroczystości włączył się Wójt Gminy Baćkowice Marian Partyka oraz członkowie Kół Gospodyń Wiejskich: piękne i urocze panie z KGW we Wszachowie, piękne i czarujące panie z KGW w Piórkowie, piękne i olśniewające panie z KGW w Olszownicy, piękne i zjawiskowe panie z KGW w Żernikach oraz piękne i pełne wdzięku panie (juniorki) z KGW w Modliborzycach.

Prezes stowarzyszenia powitał też zaproszonych gości: senatora Jarosława Rusieckiego, starostę opatowskiego Tomasza Stańka, wicestarostę Małgorzatę Jalowską, gospodarza gminy wójta Mariana Partykę, przewodniczącego RG w Baćkowicach Krzysztofa Grzyba, prezesa PKS Ostrowiec Św. Stanisława Wodyńskiego oraz księży: Marka Tabaszewskiego, Jerzego Kubika, Marka Bieniasza i Bartłomieja Wilka. Nie zabrakło też pierwszego laureata medalu z 2017 roku – Kazimierza Kaczora.

Najważniejszą część uroczystości poprowadził Sylweriusz Grześkiewicz, któremu w udziale przypadło odczytanie laudacji. Z wielkim wzruszeniem jego słów wysłuchali wszyscy zebrani:
- Każda rocznica, szczególnie taka jak pięćdziesięciolecie działalności, jest niezwykłym wydarzeniem i świętem zarazem. Wasz dorobek jest wyjątkowy, nie tylko przez to, co stworzyłyście, ale przede wszystkim przez tego ducha, którego potrafiłyście przez tyle lat wzmacniać i pielęgnować. Niech ten medal będzie wyrazem naszego szacunku i uznania dla Waszego zaangażowania w pielęgnowanie lokalnego folkloru - obyczajów i kultury ludowej. Życzymy Wam zdrowia, pomyślności i wszystkiego najlepszego w życiu osobistym, aby radość, szczęście i pomyślność na co dzień gościły w Waszych rodzinnych domach.
Niech nie zabraknie Wam nigdy chęci do podejmowania nowych działań, które przyniosą Wam wiele satysfakcji, a mieszkańcom Modliborzyc i okolicy pozwolą na dostrzeżenie piękna polskiego folkloru.

Oprócz przyznanego medalu Laureatki otrzymały z rąk członków stowarzyszenia Gościniec Baćkowski także pamiątkową grafikę oraz albumy odtwarzające historię ich 50-letniej działalności. Wyjątkowość chwili podkreśliły upominki i życzenia składane przez zaproszonych gości oraz gromkie odśpiewanie przez wszystkich zebranych „Sto lat…” oraz „Życzymy, życzymy…”.
To był dopiero początek wzruszeń laureatek. Na scenę wkroczyły bowiem ich młodsze koleżanki z Modliborzyc, które z humorem śpiewały o każdej z nich krótką strofkę. A że uwagi w nich zawarte były celne, radości i uśmiechów wszystkich zebranych nie było końca.
Na koniec swojego występu sprawiły swoim poprzedniczkom jeszcze jedną niespodziankę – „Pieśni z Modliborzyc”. To część dorobku pieśniarskiego z dawnych lat, zebranego w pięknie ilustrowany album. W dalszej części zaprezentowały się pozostałe koła z gminy Baćkowice, które również i śpiewem, i prezentami uczciły jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc. Czar rzucony przez nich na całą salę nie znikł do późnego wieczora. A i same Laureatki też się do tego przyczyniły. Ich występ poruszył w widzach najgłębsze struny wzruszenia. Słowami podziękowała stowarzyszeniu Lucja Ziarko:
- Serdecznie dziękujemy stowarzyszeniu Gościniec Baćkowski za zorganizowaną uroczystość, jakiej w najpiękniejszych snach nie spodziewaliśmy się.

„Dziękujemy wszystkim coście się zebrali,
coście się zebrali,
My wam zaśpiewamy, byście posłuchali,
My wam zaśpiewamy, byście posłuchali.
A my gospodynie z koła molboskiego,
Z koła molboskiego,
Życzymy wam zdrowia, życia wesołego,
Życzymy wam zdrowia, życia wesołego.
Niechże Wam się darzy w polu i zagrodzie,
W polu i zagrodzie,
Bo tego Wam trzeba w tym waszym zawodzie,
Bo tego Wam trzeba w tym waszym zawodzie.
Niech Wam słonko świeci i poranne zorze,
I poranne zorze,
A na dalszą pracę życzymy: szczęść Boże,
A na dalszą pracę życzymy: szczęść Boże”.

Jak na prawdziwe gody przystało, nie mogło zabraknąć też i weselnego zastola. Wszyscy uczestnicy uroczystości zasiedli do wspólnego świętowania, a rozpoczęli je członkowie stowarzyszenia przyśpiewką:

„Nasi mili goście
będziemy polewać,
to Was rozweseli
i zaczniecie śpiewać”.

A potem już były przyśpiewki i odśpiewki, i tańce do ostatniego tchu. Toastom nie było końca, a całość uroczystości dopełnił piękny tort.
Pamiątkowe zdjęcia pozwolą ocalić tę piękną chwilę od zapomnienia.